Adres: Altunizade Mah. Yetimhane Sk. No: 8/3 Üsküdar – İstanbul
0 (216) 530 31 25
0 (216) 530 31 74

ÇEKÜD Eğitim Kursu Yoğun Bir Katılımla Tamamlandı

hizmetici00

Öğretmenler Çevre İçin Öğrenci Oldu

ÇEKÜD (Çevre Kuruluşları Dayanışma Derneği) ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle 73 ilde düzenlenen kurslarda , öğretmenlere çevre eğitimi verildi.

2-11 Eylül 2014 tarihleri arasında 73 ilde yapılan kurslara 434 eğitici ve 3079 kursiyer katıldı.

Eğitim sonunda bir atölye çalışması ve sınav gerçekleştirildi. Sınavda başarılı olan 3079 kursiyerlere sertifikaları verildi.   

ÇEKÜD (Çevre Kuruluşları Dayanışma Derneği) ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle 73 ilde eşzamanlı olarak öğretmenlere yönelik Çevre Konulu Hizmetiçi Eğitim Kursu düzenlendi. Çevre ve Şehircilik, Orman ve Su İşleri Bakanlıkları, Orman Genel Müdürlüğü ve Doğa Koruma Milli Parklar Müdürlüğü’nün de eğitici görevlendirdiği kurslarda öğretmenler, çevre bilincinin geliştirilmesi ve genç kuşaklara aktarılabilmesi amacıyla kapsamlı bir eğitim aldılar. Çevre konusunda Türkiye’de bu çapta bir eğitimin ilk kez aynı anda yapıldığı kurslar sonunda bir atölye çalışması ve sınav da gerçekleştirildi. Sınavda başarılı olan katılımcılara sertifika verildi.

Öğretmen-öğrenci iletişimi etkinliği aktaracak  

Çevre konulu hizmetiçi eğitimler; teknolojik ürünlerin, aşırı tüketim alışkanlıklarının, israf ve gösterişe dayalı yaşamın çevre sorunlarını arttırdığı göz önünde bulundurularak toplumun bilinçlendirilmesinde öğretmen-öğrenci arasındaki etkili eğitim sürecini kullanabilmek amacıyla gerçekleştirildi. Verilen eğitimlerle çevre bilinci konusunda daha donanımlı hale gelen öğretmenlerin bu bilgi birikimlerini öğrencilere aktarması hedeflendi. Program çerçevesinde; Çevre ve Ahlak, Ormanların Önemi ve Faydaları, Türkiye’nin Orman Alanları, Doğa Koruma ve Biyolojik Çeşitlilik, Ekoloji, Çevre Kirliliği ve Alınacak Önlemler,  Küresel Isınma, İklim Değişikliği,  Atıklar ve Geri Dönüşüm, Yenilenemez -Yenilenebilir Enerji Kaynakları, Enerji Kirliliği ve Enerji Verimliliği gibi çevre konularında öğretmenlere detaylı bilgiler aktarıldı.
Düzenlenen kurslarla çevrenin korunması, çevre sorunlarının çözümlenmesi konularında örgün ve yaygın eğitim kurumlarının katılımlarıyla çevre bilincinin topluma yayılması konusunda önemli bir çalışma gerçekleştirilmiş oldu.